Tak ako majú rodičia svoju úlohu vo výchove a formovaní osobnosti dieťaťa, rovnako majú vplyv popri trénerovi aj oni na futbalový vývoj dieťaťa. Preto ak chcete so svojou ratolesťou rozvíjať talent aj vy, je potrebné poznať základné zákonitosti a náležitosti, ktoré sú vhodné pre zdravý futbalový rast dieťaťa. Tie sa dozviete v tejto sekcii, rovnako aj v charakteristike príslušnej vekovej kategórie, do ktorej Vaše dieťa patrí. Je veľmi malá hranica medzi pozitívnym a negatívnym pôsobením na dieťa, preto si pozorne prečítajte nasledujúce riadky.
Ako rodič môžete svojmu dieťaťu vhodným pôsobením výrazne pomôcť vo futbalovom vývoji. Či už volením správnych slov pri vysvetľovaní futbalových zákonitostí alebo venovaním času ich praktickému nácviku. Pri týchto dvoch činnostiach dbajte na vek dieťaťa a primeranosť kladených nárokov. Nechcite od neho všetko naraz, nemôžete preskočiť určité vývojové etapy, pretože tie budú neskôr vášmu potomkovi chýbať. Prvou a základnou vecou, ktorou musí byť vybavený každý futbalista je technika. Jej nácvikom nikdy nič nepokazíte, futbalista nemá nikdy tak dobrú techniku aby nemohol mať lepšiu, to je základným prvkom hry. Po nej nasledujú ostatné prvky hry, dbajte však nato, aby im dieťa rozumelo a nepreskočili ste určité vývojové štádium (napr. dieťa musí chápať, že prihrávku dáva nato, aby si zlepšil pozíciu, aby dostal spoluhráča do šance, pomohol družstvu, nie preto, že je to prihrávka a ja musím za každú cenu prihrať). Rozprávajte sa s deťmi o herných situáciách, veďte ich nenásilným spôsobom k tomu, aby začali o hre premýšľať. Sami musia pochopiť, prečo sa ktorá vec robí a musia sa naučiť správne sa rozhodovať v herných situáciách.
Ku každému dieťaťu treba pristupovať individuálne. Mentálny a fyzický vek dieťaťa môže sa môže pohybovať až v rozmedzí 1,5 roka nadol alebo nahor. Preto môže byť medzi rovnako starými deťmi v prípravke vývojovo v extrémnych prípadoch až 3 roky rozdiel. Neznamená to automaticky, že jedno dieťa je a bude menej šikovné ako ostatné. Treba byť trpezlivý a voliť na cvičenie primerané prvky. V určitom bode sa vývin detí dobehne a rozdiely sa zmažú, potom sa prejavia najviac jednotlivé skutočné schopnosti, ktorými deti disponujú. Pred zvolením správnych metód sa poraďte s trénerom, čo je pre Vaše dieťa momentálne v jeho futbalovom vývoji najdôležitejšie, ktoré zručnosti v danom období rozvíjať. Radi Vám pomôžeme.
Dôležitým prvkom, viac než si sami myslíte je Vaše pôsobenie počas tréningov, zápasov a v celom hernom procese Vášho dieťaťa v klube. Často sa stretávame s dvomi extrémami, ktoré nie sú prospešné pre účinkovanie dieťaťa v klube, jeho sebavedomie a radosť z futbalu. Prvým je nezáujem rodiča a nulová podpora. Druhým je vytváranie prílišného tlaku na dieťa, neprimeraná angažovanosť, vytváranie zlej atmosféry a tlaku na celý kolektív (rodičov aj detí). Preto treba zvoliť strednú cestu, uvidíte, že to Vaše dieťa ocení a všetci budeme tvoriť (rodičia aj deti) vynikajúci kolektív.
Preto by mal rodič poskytujúci maximálnu podporu svojmu dieťaťu:
Nesprávne zvolený tréningový proces a nútenie detí do neprimeraných vecí alebo naopak zanedbanie základných činností môže viesť k nesprávnemu futbalovému vývoju dieťaťa. Preto je potrebné, aby ste sa aj vy rodičia oboznámili so základnými prvkami tréningového procesu v období prípravky. Základnou myšlienkou by malo byť: „Deti nie sú malí dospelí!“ U dospelých je základným cieľom tréningu príprava na súťaž a dosiahnutie víťazstiev. Hlavným cieľom mládeže a zvlášť prípravky je učenie sa športovej hre. Preto je ešte omnoho viac ako pri dospelých (kde je už vývoj osobnosti dokončený) dôležité, aby sme na deti vhodne pôsobili vo všetkých aspektoch, ktoré dieťa rozvíjajú ako hráča aj ako človeka a volili primerané metódy. Medzi tieto základné aspekty patrí sociálny, psychologický, technický, taktický a kondičný aspekt.
Technický aspekt
Taktický aspekt
Kondičný aspekt
Sociálny aspekt
Psychologický aspekt
Veľmi dôležitá vec vo futbalovej hierarchii je kolektív. Na strane detí, aj na strane rodičov. Pomaly treba začať učiť deti aj doma (podobne ako to robíme my na tréningu) základy zodpovednosti voči kolektívu, trénerovi, sebe. Dieťa sa musí naučiť komunikovať so spoluhráčmi v kolektíve, s trénerom a pod. Tu je potrebný impulz aj Vás rodičov, keďže deti to musí niekto naučiť (ísť príkladom) a v tomto musí prísť prvotný impulz aj od Vás. V prípade náhlej neúčasti na akciách (tréningy, zápasy a pod.), chorobách alebo podobných prekážkach treba sa naučiť vždy informovať trénera. Na tréningy a akcie treba chodiť včas, nosiť si potrebné pomôcky, správať sa k nim primeraným spôsobom a starať sa o nich (lopty kužele, fľaše, kopačky, dresy). Dieťa musí cítiť zodpovednosť voči kolektívu. V prípade podcenenia tohto aspektu, skúsenosť ukazuje, že to býva u detí neskôr veľký problém pri prechode do iného prostredia (vyššie vekové kategórie), zameraného omnoho viac na kolektívny výkon a kolektívne poňatie.